Šank Prakšalána - očista střev      
Co je šankhaprakšalána?
 • V překladu znamená ,,gesto ulity“, poněvadž voda prochází trávicí trubicí jako jednoduchou ulitou. Česky je šankaprakšalána popsána v jógové literatuře, např od André van Lysebetha Cvičíme jógu. 
 • Jedná se o velice dobře promyšlenou, mnoha generacemi ověřenou a účinnou metodu očisty tlustého střeva pomocí pití slané vody. Kromě toho, že důkladně čistí tračník, úplně odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže klyzma, ani jiné postupy. 
 • Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje očista žádnou větší nesnáz, není spojena s žádným nebezpečím a je doporučována prakticky všem.
Mentální a duchovní rozměr
 • Šankhaprakšalána není jen fyzická očista a fyzické cvičení, mentální a duchovní aspekty jsou stejně důležité, jako ty fyzické. Je to celkový process – holistický – tělesný, mentální a duchovní. Dle jógy – vzorce chování, vytváří energetické bloky, které jsou zdrojem veškerých onemocnění a utrpení. Tím začíná to opravdové sebeuzdravování – odtranění bloků a usazenin nejen na fyzické úrovni.
 • Odstraňují a mění se i staré návyky. Na mentální úrovni dochází k uvolnění různých obav, bloků, porozumění překážkám, a tím k transformaci. Do těla a mysli přichází prázdno a světlo, začneme vše vidět novýma očima. Mění se především vnímání sebe sama, ostatních, celého života i celého světa. Odstraňují se deprese, uvolňuje potlačenou zlost, zvyšuje vitalitu.
 • Šankhaprakšalána není těžká na provedení, nicméně mnohokrát ji ztěžuje stav naší mysli, utíkání od přítomného okamžiku.  Minulost – TEĎ (piju vodu) – Budoucnost. Buďme ve vnitřím stavu Chidaksha – buďme pozorovateli – myšlenek, pocitů, pohybů těla. Yoga citta vritti nirodhaya
Zdraví a příčiny onemocnění
 • Jeden z klíčů ke zdraví se nachází ve střevech. Organismus se intoxikuje systematicky a bez přerušení po celý život. Intoxikuje se jednak látkami, které do něj přicházejí z vnějšku se stravou, jež není vždy dobré kvality, ze vzduchu, který není dostatečně čistý, jednak následkem dietních chyb a především produkty hnilobného kvašení zbytků potravy ve střevě při chronických poruchách trávení.
 • Jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí je tedy nahromadění toxinů v organismu vlivem auto intoxikace. Každá živá buňka produkuje toxiny, které přírodou určeny k vyloučení: prostřednictvím kůže, ledvin a plic. Podstatné je udržovat tyto orgány zdravé, neboť neplní-li dokonale své funkce, organismus se pomalu, ale jistě otravuje.
 • Existuje však zhoubnější zdroj auto intoxikace: jsou to jedy, které pronikají stěnou střeva, a tím znečisťují celý organismus. Z toho plyne zajisté význam správné výživy, ale hlavně důležitost naprosto čistého střeva.
 • I ti, kteří zrovna netrpí zácpou, mají přesto, aniž to tuší, trvalý zdroj intoxikace v tlustém střevě. Každodenní vyprazdňování střev totiž nevylučuje možnost zanášení sliznice sedimenty, které se postupně usazují a nejsou nikdy odstraněny. Vyvolávají hnilobná kvašení jejichž toxiny se nepřetržitě šíří po celém těle a působí zhoubně. Nehledě na to, že trvalé dráždění střevní sliznice může být příčinou mnoha zhoubných nádorů nebo alespoň zdrojem bujení.
 • Případy nádorů tlustého střeva drží rekord ve srovnání se zhoubnými nádory ostatních orgánů těla. Zkoumáme-li lokalizaci nádorů střev, konstatujeme, že podobně jako jsou zatáčky na silnici místy zvýšené nehodovosti, existují i místa zvýšeného výskytu nádorů, a jsou to právě oblasti, kde ohyb tračníku způsobuje zpomalený ,,průchod“ obsahu, tedy místech nejvhodnějších pro zanášení a usazování na sliznici.
 • Zácpa je ve skutečnosti stavem, při němž tračník není dokonale čistý a zbavený všech fekálií. Někdo může tedy chodit pravidelně každý den na stolici a přesto trpí, aniž by o tom věděl, chronickou zácpou se všemi důsledky, které jsou s tím spojeny. Švýcarský lékař dr. A. Keller sestavil ve své knize Smrt přichází ze střeva následující tabulku, které jsou s tím spojeny.
Žaludek:              Ztráty napětí (tonu) žaludku, snížení žaludku, vředy, rakoviny
Ledviny:              Ledvinové kameny, ledvinové koliky
Nervový systém: Nespavost, deprese, zvýšená dráždivost, hysterie
Dolní končetiny:  Zánět sedacího nervu, křečové žíly
Tračník:               Hemeroidy, rakovinná bujení (viz výše)
Játra:                   Jaterní městnání, žlučové kamínky, intoxikace
Apendix:              Chronický nebo akutní zánět
Krev:                    Anémie, patologické změny složení krve
Podbřišek:           Různá městnání krve, chronická infekce pohlavních orgánů
Kůže:                   Různé vyrážky

 • Opravdovou tragédii této zácpy způsobené nánosy je, že neexistují pročišťovací orgány mezi sliznicí tračníku a krevním oběhem: toxiny vniknou přímo do krve a rozšíří se do celého organismu dříve, než se dostanou do zmíněných orgánů (kůže, ledvin, plic). Jestliže takto v tračníku vylučované jedy pronikají do krve po mnoha let, jak se velmi často stává, umíme si představit, jaké způsobí škody a jaké mají důsledky na stárnutí. Propustnost stěny tračníku je značná, a proto je mnoho léků předepisováno ve formě čípků, které tímto způsobem pronikají přímo do krve. Pokud jde o projímadla, jsou to prostředky, které by člověk neměl nikdy brát bez doporučení lékaře.
 • Sedavý způsob života je jednou z nejdůležitějších příčin zácpy. Ásany a správná výživa v mnoha případech zácpu odstraní, ale k ,,dekarbonizaci“ tračníku to nestačí. Klystýry jsou účinným příležitostným lékem, ale sliznici nevyčistí důkladně, jejich pravidelné užívání nejenže zácpu vůbec neléčí, ale činí ji téměř neléčitelnou tím, že se roztahuje tračník a zároveň narušuje jeho peristaltika.
Řešení problému a prevence
 • Jak problém řeší jóga? K pravidelnému pročištění tračníku jogíni používají metodu samo vymývání – basti, o niž se jenom zmíníme. K provedení basti, které spočívá v absorbování vody konečníkem a jejím následném vypuzení, je třeba umět provést naulí, což není dostupné všem a velmi obtížně se učí. Nevýhody klyzmatu se při tomto samo vymývání neprojevují, poněvadž voda je nasávána vytvořením podtlaku a střevo tedy není roztahováno.
 • Ideální metodou je však šankhaprakšálana. Je jednoduchá, všem dostupná, má jedinečnou účinnost, kromě toho, že důkladně čistí tračník, úplně odstraňuje usazeniny celého trávícího traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže ani klyzma, a dokonce ani basti. Voda, kterou vypijeme, jde do žaludku, pak je vedena pomocí jednoduchých pohybů, jež jsou dostupné všem adeptům jógy, dokonce i začátečníkům, a prochází celým střevem až k východu. Cvičení se provádí tak dlouho, dokud voda nevychází tak čirá, jako byla na počátku. Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje cvičení žádnou větší nesnáz, není spojeno s žádným nebezpečím, je doporučováno prakticky všem.
 • Očistu střev byste měli provádět 4krát do roka, vždy v době změny ročního období, protože tehdy se mění i naše biorytmy. Minimálně byste ji však měli absolvovat dvakrát ročně: nejlépe na podzim od poloviny října do začátku listopadu a pak na jaře od poloviny března do počátku dubna.
 • Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou cvičení provádět jedenkrát za měsíc. Dhríréndra Brahmačárí radí dokonce každé dva týdny. Záleží tu na chuti a odvaze každého jednotlivce. Toto cvičení opravdu není nepříjemné, i když známe příjemnější formu zábavy. Nenechme se ovlivňovat popisem: nejméně příjemné je pít slanou vodu, zbytek už nic není. Nicméně, pro labužníky navrhujeme připravit lehký bujón z pórku nebo jiné zeleniny, který jistě bude chutnější než teplá slaná voda.. Lidé trpící zácpou mohou provádět šakkhaprakšálanu každý týden, ale pouze se šesti sklenicemi vody. V tomto případě celý cyklus potrvá asi půl hodiny. Je to nejlepší způsob, jak regenerovat střeva: neroztahuje stěny tračníku.
Blahodárné účinky
 • Prvořadý účinek se týká vylučování: dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno. Lidé kteří se domnívali, že nemají zácpu, i když téměř každý den chodili na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených hmotách třešňovou pecku spolknutou před několika měsíci. Pacienti jógové nemocnice v Lónavle, kteří jsou léčení jógou pod vedením lékařů, žasnou, když zjistí, čím vším mohou být střeva pokryta v průběhů měsíců, a natož pak roků. Někdy je až neuvěřitelné, že lidé mohou nosit ve svých útrobách tolik odpadů.
 • Blahodárné účinky se neobjeví ze dne na den: její bezprostředné výsledky nejsou závratné. Ale brzy se objeví svěžestí dechu, lepším spánkem, vymizením vyrážky z obličeje a po těle. Když si zvolíte hypotoxickou stravu, tedy bez přemíry masa, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá hodně silný. Pot bude bez zápachu a pleť se pročistí. Toto cvičení není pouze negativní, čistě ,,vylučovací“, je rovněž tonizujicí. Stimuluje játra – to se projeví na barvě stolice – a ostatní žlázy náležející k trávícímu systému, především slinivku břišní. 
 • Lékaři v Lónavle s úspěchem léčili některé případy začínající cukrovky praktikováním šankhaprakšálany každé dva dny po dobu dvou měsíců, bylo to spojeno s vhodnou stravou a prováděním pránájámy a jiných jógových technik. Zdá se, že Langerhansovy ostrůvky, umístěné ve slinivce břišní, vlivem celkové stimulace této žlázy vylučují více inzulínu. Pročištění trávící trubici má za následek správný metabolismus a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc. 
 • Šankhaprakšalána tedy čistí krev, zbavuje tělo jedovatých zplodin a přispívá k dobrému trávení. Působí proti alergiím a kožním chorobám (akné, lupénka, neurodermitis). Pomáhá odstraňovat jarní únavu a harmonizuje mysl.
Kontraindikace
 • Kontraindikací není mnoho. Nemá se provádět ve věku do 15-ti let, v době těhotenství, při velkých žlučových a ledvinových kamenech, těžké cukrovce, herniích (výhřez orgánu) ani při duševních poruchách.
 • Lidé, kteří mají žaludeční vřed, si samozdřejmě musí šankaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávícího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva – kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak tímto cvičením, provádět jen mimo kritická období, zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech z vážným onemocněním, jako např. tuberkulózou střev a rakovinou. 
 • Tyto kontraindikace však nejsou absolutní. Tato technika by mohla být zajímavá i pro naši medicínu. Toto cvičení je velmi účinným doplňkem léčby oxyuriázy (roupů). Tím, že se celý obsah střeva vyprázdní, červi i vajíčka vyjdou ven.
Použité zdroje: 

André Van Lysebeth - cvičíme jógu, Flamarion 1973 
http://www.jitrnizeme.cz
http://www.zdravi-az.cz
Paramhans swámí Mahéšvaránanda - Jóga v denním životě
Můj učitel swami Ganga Puri z ašrámu Santosh Puri v Haridwaru, Indie
Jak očistu Shank Prakshalana (šank prakšalána) provádět?
 1. Brzy ráno na lačný žaludek co nejradostněji vypijeme v podřepu 1l teplé slané vody (1plná čajová lž).
 2. Následuje série 5 cviků po 4-8 opakování, cviky uvedu v přesném pořadí ve foto příloze.
 3. V podřepu vypijeme ještě radostněji další 1l teplé slané vody.
 4. Opakujeme sérii cviků >> v tuto chvíli už se může začít spouštět potřeba na vyloučení, následujte ji!
 • Pokud proběhlo vylučování, V podřepu vypijeme 1l teplé slané vody a zopakujeme sérii cviků, chodíme vylučovat kdykoliv přijde potřeba
 • Pokud stále neproběhlo vylučování:
 1. Vypijeme 0.5l teplé slané vody, pak cvičíme sérii cviků
 2. Pokud potřeba neproběhla ani teď, masírujeme si oblast břicha hezky do hloubky, poté zopakujeme sérii cviků
 3. Pokud potřeba neproběhla ani teď, vypijeme 0.5l teplé slané vody, masírujeme si oblast břicha, pak opakujeme sérii cviků dokud potřeba nepřijde. 
 4. Není doporučováno vypít více jak 3l tekutin bez toho aniž, by došlo k vyloučení!!!
 5. Pijeme teplou slanou vodu, cvičíme a chodíme vylučovat dokud z nás nevytéká průhledná čirá voda >> Doporučuji mít u toalety mističku ghí či kvalitního oleje na potírání otvoru pro předejítí nepříjemného pálení od soli
 6. Pokud z nás vytéká průhledná čirá voda, očistu ukončíme vypitím skleničky teplé NESOLENÉ vody a vyzvracením obsahu žaludku >> celý tento proces nesmí přetáhnout dobu 2.5 - 3h maximálně!
 7. Stopneme si 45min na odpočinek, pozor neusněte, jinak pocítíte nepříjemnou únavu trvající někdy až několik týdnů! Zároveň si stopneme 2h času, po který bychom neměli nic pít.
 8. Po 45min sníme alespoň 2 hrsti předem připraveného, neochuceného a neosoleného Kitčerí s minimálně 3 lžícemi ghí. 
 9. Zbytek dne odpočíváme, jíme jenom nekořeněné kitčerí se spoustou ghí a užíváme si lehkosti a čistoty.
 10. Následující dny a týdny se stravujeme dle omezeného jídelníčku, o kterém budu psát zase příště.
 11. Příští vyloučení nepřijde po dobu 2-4 dnů, tak ať vás to nevyleká, je to v pořádku!
Přeji Vám spokojené a úspěšné čištění se spoustou krásných pocitů poté!

·        
 
 

Comments

Post a Comment